DZIEŃ KULTURY CYPRYJSKIEJ, czyli o korzyściach udziału w projekcie POWER!

Opublikowano: 2021-11-22 17:42, Numer artykułu: 48236 , Autor: K.Arsoba

28.11.2021, w auli szkolnej odbyła się prelekcja o historii i kulturze Cypru w ramach DNIA KULTURY CYPRYJSKIEJ. Wzięli w niej udział przedstawiciele samorządów klas I i II oraz pani wicedyrektor Małgorzata Stemler. Przedsięwzięcie było efektem uczestnictwa nauczycieli: prof. Alicji Bania i prof. Przemysława Fryzy w projekcie "Na drodze do nowoczesności" w ramach programu: "Międzynarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej". We wrześniu 2021 r. pedagodzy w ramach projektu Europejskiego Funduszu Społecznego - Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) podnosili umiejętności w zakresie języka angielskiego w English Learning Center w Limassol na Cyprze i poznawali dziedzictwo kulturowe kraju śródziemnomorskiego.

W czasie prelekcji uczestnicy poznali historię i teraźniejszość Cypru, jego warunki naturalne i piękno zabytków. Przygotowane prezentacje zawierały liczne fotografie wykonane przez nauczycieli w czasie pobytu. Uczniowie zaangażowani w przygotowanie prelekcji przygotowali namiastkę potraw cypryjskich, które degustowano podczas opowieści o tradycyjnej kuchni. Meze to tradycyjne i różnorodne dania - przekąski podawane na małych (ale jakże licznych) talerzach, serwowane na obiad lub kolację. Ich skład został omówiony z uwzględnieniem tradycyjnego języka greckiego. Po akcencie kulinarnym przyszedł czas na tradycyjny taniec cypryjski, który zaprezentowały Maja i Ania z klasy II C. Do wspólnej nauki kroków zostali zaproszeni wszyscy uczestnicy spotkania. Ostatni akcent DNIA KULTURY CYPRYJSKIEJ w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika stanowiło omówienie korzyści wynikających z uczestnictwa w programie "Na drodze do nowoczesności" poparte zdjęciami z zajęć szkolnych i zdobytymi certyfikatami. W ten sposób zainaugurowaliśmy w naszym liceum DNI KULTURY EUROPEJSKIEJ. Kolejne ciekawe inicjatywy związane z upowszechnieniem innych krajów europejskich i języków obcych już jutro!

Dziękujemy uczniom z klas II B i II C za pomoc w przygotowaniu DNIA KULTURY CYPRYJSKIEJ .

prof. Przemysław Fryza
prof. Alicja Bania